Može li pranje ruku postati opasno po zdravlje?

29/08/2018 09:57

Kako bismo sprečili širenje bakterija i zaraza, redovno peremo ruke. Međutim, stručnjaci upozoravaju da ne treba preterivati, jer se time smanjuje potencijalna otpornost na bakterije.

Prema rezultatima nove studije i previše čisto predstavlja rizik.

Koliko često treba prati ruke?

Naime, svakodnevno pranje ruku, neće uticati na dobre bakerije, ali ako to često radite, može biti štetno.

Dermatolog Ričard Galo ističe da su zdrave bakterije koje žive na našoj koži važne i da se pranjem ruku one ne uklanjaju. Od momenta rođenja, bakterije se nastanjuju u koži i stvaraju trajnu rezistenciju, pa se tako ne mogu odstraniti redovnim kupanjem niti pranjem ruku. U slučaju preteranog pranja najčešće dolazi do isušene kože, što negativno utiče na dobre bakterije.

Stručnjaci navode da preteranim pranjem ruku, naš organizam postaje ranjiviji na bolesti, jer se uklanjaju zdrava ulja koja štite od oboljenja.

Preterana upotreba antibakterijskih gelova takođe dovodi do ispucale kože, koja bakterijama olakšava ulazak u telo. Dolazi do pojava svraba, crvenila i bola.

Bakterije su deo svakodnevnice i ima ih svuda. Ukoliko dete odrasta u okruženju gde se u preteranoj meri upotrebljava antibakterijski gel i antibiotici, ono je sklonije da kasnije razvije alergije.

Opsednutost higijenom ima negativne posledice.

Ranije studije su potvrdile da pranje antibakterijskim sapunom nije efikasnije od uobičajenog pranja ruku vodom i običnim sapunom.

Kada je vreme za pranje ruku?

Podrazumeva se pranje ruku nakon upotrebe toaleta.

Zatim, ruke treba uvek prati pre i posle obroka i u slučaju prehlade.

Dermatolog Suzi Vang ističe da ruke treba prati pre dodirivanja lica ali i pre seksualnog odnosa. Naime, na rukama ostaju bakterije koje se lako šire.

Održavanje higijene je važno ali ne treba preterivati.

29/08/2018 09:57

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments