Opasnosti na Internetu: Kako zaštititi dete?
Povezane objave
Prema vodiču FBI, postoje određeni znakovi koje roditelji treba da prate kako bi saznali da li je njihovo dete ugroženo na Internetu.
Ukoliko dete provodi puno vremena u virtuelnom svetu, naročito noću, prvi je znak za uzbunu. Proverite sa kim se vaše dete dopisuje, a ukoliko su nepoznate osobe, odmah ih blokirajte. Iako će se možda vas tinedjžer u tom trenutku naljutiti na vas, vremenom će shvatiti da je ovo bila prava odluka. Jedan od znakova za uzbunu jeste i ukoliko dete sklanja mobilni telefon od vas ili sakriva monitor od kompjutera.
Kako zaštiti dete?
Iako opasnosti vrebaju na svakom ćošku u onlajn svetu, rešenje svakako nije da svom detetu u potpunosti zabranite pristup internetu. Objasnite mu/joj da nije bezbedno komunicirati sa strancima.
Četovanje i društvene mreže su idealna prilika da deca sa drugima podele svoje interese, ali i da naivno otkriju informacije koje ih mogu dovesti u opasnost. Kako biste smanjili šanse da se vaše dete nađe u opasnoti, predložite mu da na Internetu koristi samo ime ili nadimak, umesto punog imena i prezimena.
Takođe, podsetite ih da nikome ne odaju svoju adresu ili broj telefona, naziv škole u koju idu, da ne šalju svoje fotografije neznancima i ne dogovaraju upoznavanje sa nekim koga poznaju samo sa društvenim mreža.
Ako ipak ne želite da se oslonite samo na nadu da će dete poslušati vaše savete i biti oprezno kada surfuje Internetom, postoje brojni programi koji vam mogu pomoći da ga zaštitite. Pomoću njih, blokirajte skidanje neprimerenih sadržaja, ali bi svakako bilo dobro i da nadgledate šta deca traže na mreži.
Uvek možete pogledati istoriju otvorenih stranica, barem dok deca još uvek ne znaju da je izbrišu.
Dobra ideja je i da računar držite u dnevnoj sobi, na primer, umesto u detetovoj spavaćoj sobi jer ćete tako moći bolje da ga nadgledate.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*