Kako smo “ustali na levu nogu”?
Povezane objave
Fraza “ustati na levu nogu”, može se čuti svakodnevno. Poznato je šta ona označava, a upotrebljava se i u mnogim jezicima i kulturama. Kao takva, svetski poznata fraza, navodi na razmišljanje i postavljanje pitanja: Kada i kako je nastala? Ko ju je osmislio, odnosno ko je prvi upotrebio ovaj izraz?
Ustati na levu nogu znači biti neraspoložen i neprijatn bez nekog posebnog razloga.
Ali zašto baš leva noga, a ne desna?
Navodno, ova fraza ima veze sa biblijskim verovanjima. Stručnjaci navode da se u jednom od zapisa Stefana Nemanje, našla rečenica prema kojoj se Bog nalazi na desnoj strani, dok je leva strana karakteristična za đavola.
U prilog ovoj teoriji ide i informacija da su se deca, koja su bila levoruka, u Srednjem veku, smatrala potomcima Satane. Ovo nas dovodi do pretpostavke da je leva strana vezana za nešto loše, pa se zato nervoza i neraspoloženje bez razloga objašnjavaju kao ustajanje na levu stranu. Ili grešimo?
Ovaj izraz potiče od starih Rimljana, koji su levu stranu smatrali lošom, baksuznom i zlom. Postojalo je verovanje, ukoliko se pri ustajanju iz kreveta, pod prvo dotakne levom nogom, ceo dan će proteći loše.
Iz istog verovanja, dobijamo i objašnjenje zašto su Rimljani u prostorije ulazili prelazeći prag desnom nogom.
Zanimljiva informacija leži i u samom značenju reči – levi. Naime, engleseka reč “sinister”, u prevodu znači zlokoban, i nastala je na osnovu latinske reči “sinister”, koja znači – levi.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*