Zašto nam s godinama sve teže pada mamurluk?
Povezane objave
Kako vreme odmiče, a godine se nižu, mamurluk se sve teže podnosi. A zašto je to tako?
Naučnici su nakon niza studija i analiza, došli do nekoliko mogućih rešenja, odnosno objašnjenja.
Zašto smo mamurni?
Mamurluk osobe od 20 godina, nije isti kao i kod osobe koje ima 30, a kamoli kao kod one koje ima 40 godina. Šta je razlog za ovakve promene? Da li je i na koji način je starosna dob povezana s obradom alkohola u organizmu?
Naučnici to objašnjavaju kroz sledeće mogućnosti. Naime, činjenica je da se sastav organizma menja.
Sa godinama, do povećanja udela masnog tkiva dolazi kod većine ljudi, a smanjuje se i mišićna masa. Čitavih 75 odsto mišića čini voda, dok masno tkivo tek 10 odsto. Alkohol se zadržava duže jer se teže prerađuje, u”masnijem” delu organizma. Niži postotak vode predstavlja i opasnost od moguće dehidratacije.
Enzimi jetre razgrađuju alkohol i izbacuju ga iz organizma. Kako je enzima u organizmu sa godinama sve manje, prerada alkohola je manje delotvorna.
Organizmu je potrebno više vremena za borbu, kako se približavamo tridesetima i sve mu je teže da se bori sa raznim infekcijama i bolestima. Ovo objašnjava i zašto je potrebno više vremena za oporavak, nakon “burne” noći.
Statistika je pokazala da osobe koje redovno izlaze i konzumiraju alkohol, što je karakteristično mladima, lakše podnose mamurluk, u odnosu na one koji manje piju. Zbog toga, njihov organizam doživljava konzumiranje alkohola u većoj meri, kao određen vid šoka po organizam.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*