Intolerancija na neizvesnost
Psiholozi i psihoterapeuti se slažu da svi ljudi imaju potrebu za izvešnošću. Nažalost, traženje izvesnosti je besmisleno, pošto je neizvesnost deo života. Pošto je nemoguće da budemo 100% sigurni u bilo šta, traganje za izvesnošću će nas učiniti zabrinutima, doći ćemo do stanja generalizovane anksioznosti ili panike.
Na primer, ako ste odlučili da investirate novac u nešto, sedmično proveravanje fluktuacije cena akcija da biste se osigurali da nećete izgubiti novac, vam ne garantuje da nećete imati finansijske poteškoće. Isto tako, preporučljivo je da idemo na redovne zdravstvene preglede, ali čest odlazak kod lekara da biste na vreme otkrili neke zdravstvene probleme vam ne garantuje da ćete biti zdravi ceo život.
Istina je da razni faktori utiču na razvoj događaja, bez obzira na napor koji mi ulažemo kako bismo imali osećaj kontrole. Ukratko, pokušaji da povećamo izvesnost ustvari smanjuju našu toleranciju na neizvesnost i povećavaju našu zabrinutost. S druge strane, povećanje tolerancije na neizvesnost nam pomaže da se osećamo manje zabrinuto.
Kako se manifestuje intolerancija na neizvesnost?
Intolerancija na neizvesnost dolazi sa serijom ponašanja koji nam na kratko umiruju anksioznost. U kojim se od sledećih ponašanja vi pronalazite?
- Izbegavanje određenih aktivnosti zbog kojih se osećamo anksiozno. Na primer, izbegavamo da čitamo ili slušamo vesti o pandemiji;
- S druge strane, možemo opsesivno proveravati informacije na internetu, s nadom da ćemo naići na dobre vesti;
- Konsultovanje sa astrolozima ili vidovnjacima da bismo umirili strah od nepoznatog;
- Smirujete se preteranim optimizmom (sve će biti dobro…);
- Nalaženje izgovora da biste izbegli određene aktivnosti;
- Želja da sve uradite sami zato što se bojite da niko drugi neće biti dovoljno pažljiv;
- Preispituješ određene odluke zato što nisi siguran da su bile dobre.
Ako želite da pomognete sebi, predlažemo vam da pokušate da odgovorite na sledeća pitanja i da pritom budete potpuno iskreni sami sa sobom:
- Šta za mene znači ono što se trenutno dešava?
- Da li je moguće da sve bude izvesno u mom životu?
- Koje su prednosti toga da uvek imam kontrolu I sve bude izvesno? A koje su mane svega toga?
- Da li imam tendenciju da zamišljam negativne scenarije, samo zato što ne znam šta će se desiti?
- Kolika je verovatnoća da se desi ono čega se plašim? Da li je moguće živeti za rizikom da će se desiti nešto loše, čak iako je verovatnoća za to veoma mala?
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*