Poreklo panda – Evropa ili Azija

23/04/2023 11:26

Naučnci su došli do otkrića novih fosila na području Mađarske, koja dovode do otvaranja novih pitanja sa kog kontinenta potiču ove slatke životinje, pande.

Pande predstavljaju stari simbol Kine, a živele su, prema otkrivenim istraživanjima na području Evrope. U naučnim krugovima i dalje se raspravlja o pravom poreklu panda, a teoretičarima koji smatraju da ove životinje potiču iz Evrope, otkriće novih fosila ide u prilog.

Naime, na osnovu istraživanja fosilnih ostataka – zuba, na Univerzitetu u Torontu otkriveno je da su područje današnje Mađarske, pre deset miliona godina naseljavali medvedi slični pandama.

Istraživanjima Univerziteta u Torontu priključile su se i kolege sa univerziteta u Poatjeu i Ekvadoru, gde su upoređivanjem zuba medveda utvrdili da je ova vrste bila biljojed. Podaci ukazuju na sličnosti u ishrani sa pandama, ali ne dokazuju činjenicu o poreklu i precima ovih životinja.

Bambus je glavni u ishrani pandi, te se retko i slabo održavanje ove biljke vezuje za njihovo izumiranje. Pretpostavlja se da su pande zadržale sistem za varenje kakav imaju mesojedi, a da je njihova ishrana bambusom započela pre dva miliona godina, kada su u Kini evoluirale džinovske pande, kakve su nama danas poznate.

Mali je broj podataka o evoluciji pandi, jer je i mali broj pronađenih fosilnih ostataka koji bi rekli nešto više o nastanku ove vrste. Ipak, molekularne studije uspele su da utvrde da pripadaju medvedima, iako se neke osobine i životne navike dosta razlikuju.

Sa Instituta za zoologiju u Kini, komentarišu da je mali broj podataka nedovoljan da se da definitivan odgovor o njihovom poreklu i da debata oko ovog pitanja traje već godinama.

Postoji pretpostavka da je direktna linija današnjih pandi azijska, a da su u Evropi postojale sestrinske linije. Klima u Evropi, u vreme postojanja ove vrste pandi, bila je toplija i vlažnija, te se u ovom predelu najverovatnije nalazila suptropska šuma, što je moglo dovesti do izumiranje ove vrste pandinih srodnika.

Pande predstavljaju ugroženu vrstu, zbog niske stope rađanja i menjanja prirodnog staništa. Situacija je počela da se menja na bolje početkom 21. veka, kad su prešle pod zaštitu Uneska.

23/04/2023 11:26

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments