Evropljani žive duže ali piju više?
Povezane objave
Evropska zdravstvena agencija objavila je podatke sprovedene studije prema kojoj ljudi u Evropi žive duže u odnosu na stanovnike ostalih delova planete.
Iz ove agencije upozoravaju, da ovaj napredak u velikoj meri ugrožava porast pušenja i gojaznosti.
Poročni Evropljani
U izveštaju se navodi da je prosečna dužina života, 2015. godine bila 77,9 godina, što je više od godine u odnosu na 2010.
Međutim, postoji jaz od 11 godina između zemalja s najvišom i najnižom očekivanom dužinom života. Prosečna dužina života u Luksemburgu je 83,1 godine, dok je u Moldaviji 71,6.
Statistika
Prema izveštaju Svetske zdravstvene organizacije pušenje, alkohol i gojaznost su među činiocima rizika povezanim s načinom života koji mogu poništiti napredak prema šest ključnih ciljeva SZO prihvaćenih 2012. prema inicijativi Zdravlje 2020.
Ciljevi obuhvataju i smanjivanje stope prerane smrti, povećanje očekivane dužine života i promociju univerzalne dostupnosti zdravstvene nege.
Statistika je pokazala da Evropa ima najveći postotak pušača. Naime, 2013. godine u Evropi je 29 odsto stanovništva, starije od 15 godina, konzumiralo cigarete.
Kada je alkohol u pitanju, broj onih koji ga konzumiraju veći je u Evropi nego u dugim delovima sveta. Tokom 2014. godine, popijeno je oko 8,5 litara čistog alkohola, po osobi.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*