Kako pričanje s samim sobom blagotvorno deluje na mentalno zdravlje?

30/10/2017 10:16

Ukoliko “uhvatite sebe” da pričate sami sa sobom, ne brinite. Psiholozi kažu da ovo nije ništa čudno, naprotiv, može imati velike benefite na naše kognitivne sposobnosti.

U psihologiji, ova aktivnost naziva se eksterni razgovor s samim sobom i predstavlja važan faktor u refleksiji sopstvene ličnosti, a u isto vreme pomaže i pri obavljanju zadataka.

Pomaže pri učenju

Kada pričamo sa samim sobom, nije u pitanju samo razgovor. Naime, tako, prema psiholozima, objašnjavamo sebi neki problem. Pričamo sami sa sobom kroz sve što smo naučili i tako sami sebe podučavamo. A podučavanje je najbolji način da se nešto savlada.

Bolja organizacija i adapriranje

Razgovaranje s samim sobom pomaže nam da organizujemo misli i da se bolje prilagodimo dinamičnoj situaciji sa više fokusa. Studija Univerziteta Vinkonsin i Pensilvanija pokazala je da ljudi koji su izgovarali naglas ime onoga pto su tražili, bili su brži i uspešniji u potrazi. Slušanje poznatih reči pomaže mozgu da brže procesuira informacije.

Bolje razumevanje

Mentalni i vokalni dijalozi ključni su prilikom uspešnog učenja, razumevanja, ali i konačnog rezultata. Što su poruke vašem umu jasnije i glasnije, veća se pažnja usmerava ka rešavanju zadataka i poboljšavaju se sposobnosti donošenja odluka. Psiholozi kažu da je dijalog sa samim sobom povećava šanse da akcije zapravo sprovedemo u delo.

30/10/2017 10:16

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments