Novinari Marija Resa i Dmitrij Muratov dobili Nobelovu nagradu

08/10/2021 20:14

Novinari Marija Resa i Dmitrij Muratov dobili Nobelovu nagradu

Filipinki i Rusu su dodeljene Nobelove nagrade za 2021., prvenstveno iz razloga povećanog broja pretnji nezavisnom novinarstvu širom sveta.

Novinarka s Filipina i njen kolega iz Rusije, dobili su Nobelovu nagradu za 2021., jer je Norveški komitet prepoznao vitalan značaj koji nezavisni mediji imaju po demokratiju, upozorivši da su oni pod pojačanim napadima.

Marija Resa, šefica i suosnivač Rapplera, kao i Dmitrij Muratov, glavni i odgovorni urednik Novaya Gazete, imenovani su kao ovogodišnji laureati od strane Berit Rajs-Andersen, predsednice Norveškog Nobelovog komiteta.

„Slobodno, nezavisno novinarstvo, bazirano na činjenicama, služi za zaštitu od zloupotrebe moći, laži i ratne propagande“, rekla je Rajs-Andersen, pohvalivši „hrabru borbu dvoje novinara za slobodu izražavanja, koja je preduslov za demokratiju i trajni mir.“

Sloboda medija bila je od suštinskog značaja za promovisanje „bratstva među narodima, razoružanja i boljeg svetskog poretka“, rekla je ona, dodavši da odbor smatra Resu i Muratova „predstavnicima svih novinara koji se zalažu za ove ideale u svetu, u kojem se demokratija i sloboda štampe suočavaju sa sve nepovoljnijim uslovima.“

NVO „Reporteri bez granica“ (RSF), koja se zalaže za slobodu medija, kaže da su od početka godine ubijena 24 novinara, dok ih je 350 zatvoreno. Ova organizacija je nagrađivanje nazvala „pozivom na mobilizaciju za odbranu novinarstva“.

Pedeset osmogodišnja Marija Resa je bivša šefica CNN-ove kancelarije na Filipinima, a vlasnica je informativnog portala Rappler, koji je osnovala 2012. Ona i njen medij suočili su se s brojnim krivičnim tužbama i istragama nakon objavljivanja priča vezanih za predsednika Rodriga Duartea i njegov krvavi „rat droge“.

U nedavnom intervjuu, Resa, koja je platila kauciju da bi se branila sa slobode, čekajući žalbu na presudu u slučaju „sajber“ klevete, za koju joj preti do šest godina zatvora, rekla je da nagrada ide na račun Rapplera, konstatovavši da je Nobelov komitet za mir prepoznao da „svet bez činjenica znači svet bez istine i bez poverenja.“

Kada činjenice postanu diskutabilne, osvrnula se ona, i kada „najveći svetski distributer vesti daje prednost širenju laži prožetih besom i mržnjom, onda novinarstvo postaje aktivizam. Radi se o činjenicama, zar ne?“ Ona je za norvešku televiziju izjavila da je nagrada i njoj lično i Rappleru ulila „ogromnu energiju za nastavak borbe.“

Pedeset devetogodišnji Muratov, koji je bio jedan od osnivača nezavisnog dnevnika Novaya Gazeta 1993., a od 1995. i glavni i odgovorni urednik, izjavio je za informativni servis Telegram Podyom: „Nastavićemo da predstavljamo rusko novinarstvo, koje je trenutno pod velikim pritiskom. To je sve.“

Ruska novinska agencija Tass, kasnije ga je citirala kako je nagradu „zaslužila Novaya Gazeta, kao i oni koji su dali živote braneći pravo ljudi na slobodu govora. Sada kada više nisu s nama, Nobelov komitet je verovatno odlučio da ja budem taj koji treba to da kaže javno.“

Zatim je nastavio s navođenjem imena novinara koji su u Rusiji ubijeni zbog svog rada: „Ovo je za Igora Dominikova, Jurija Ščekočikina, za Anu Stepanovnu Politkovskaju, ovo je za Nastju Baburovu, ovo je za Natašu Estemirovu i Stasa Markelova. Ovo je za njih.“

Kristof Deloar, generalni sekretar RSF-a, rekao je da „ima razloga za radost, jer je ovo izvanredna počast novinarstvu, počast dvema neverovatnim ličnostima, Mariji i Dmitriju“, dodavši da je postojao osećaj da nešto pod hitno mora da se uradi, jer je novinarstvo u opasnosti, ono je oslabljeno a novinari ugroženi u celom svetu.

Po najnovijem svetskom rangiranju RSF-a, situacija u domenu slobode medija je „teška ili veoma ozbiljna“ u 73 odsto od 180 zemalja koje su ušle u analizu, odnosno „dobra ili zadovoljavajuća“ u samo 27 odsto rangiranih država. Pokušaji da se uguše nezavisni mediji, od fizičkog nasilja preko državne cenzure do ciljanog finansijskog pritiska, sve su brojniji širom sveta, kaže ova grupa.

Profesionalna etika Novaye Gazete bazirana na činjenicama i integritetu, važan je izvor informacija u izraženom cenzorskom ambijentu ruskog društva, i to onih informacija koje se ne spominju od strane drugih medija, konstatovao je komitet. Uprkos maltretiranjima, pretnjama i nasilju, Muratov je odbio da se odrekne nezavisne politike lista koji uređuje.

Glasnogovornik Kremlja, Dmitrij Peskov, čestitao je Muratovu na dobijanju Nobelove nagrade, nazvavši ga „talentovanom i hrabrom osobom“.

08/10/2021 20:14

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments