Na današnji dan – 26. mart
Povezane objave
Dogodilo se na današnji dan – 26.3.
1827. godine – U Beču je umro nemački kompozitor Ludvig van Betoven, koji se, uz Baha i Mocarta smatra najvećim genijem u istoriji muzike. Autor je devet simfonija, 32 klavirske sonate, pet koncerata za klavir i orkestar, jedne opere (“Fidelio”), kamernih kompozicija, misa (“Misa solemnis”). Poslednjem ispraćaju maestra iz Bona prisustvovalo je 30.000 Bečlija.
Pročitajte i: Biografija Ludviga van Betovena
1881. godine – Rumunija je postala kraljevina, a Karol I iz nemačke dinastije Hoencolern-Sigmaringen, proglašen je kraljem.
1892. godine – Umro je američki pisac Volt Volter Vitmen, najuticajniji američki pesnik 19. veka, autor čuvene zbirke pesama “Vlati trave”.
1893. godine – Rođen je italijanski političar Palmiro Toljati, jedan od osnivača i dugogodišnji generalni sekretar Komunističke partije Italije (1927-1964), pobornik policentrizma u komunističkom pokretu i utemeljivač koncepcije “italijanskog puta u socijalizam”.
1913. godine – Nakon duge opsade, uz pomoć srpske vojske Bugari su u Prvom balkanskom ratu osvojili turski grad Jedrene.
1914. godine – Rođen je američki pisac Tomas Lenijer Vilijams, poznat kao Tenesi Vilijams, koji je stekao široku popularnost dramama. Najznačajnija dela: “Staklena menažerija”, “Tramvaj nazvan želja”, “Mačka na usijanom limenom krovu”.
1923. godine – Umrla je francuska glumica Sara Bernar koja je obeležila pozorišnu epohu kao najveća tragičarka svog doba. Uživala je izuzetnu popularnost i savremenici su je nazivali “božanska Sara”.
1945. godine – Posle teških borbi, američke trupe su u Drugom svetskom ratu osvojile pacifičko ostrvo Ivo Džima. Amerikanci su izgubili više od 4.500 vojnika, a oko 22.000 Japanaca je poginulo ili zarobljeno.
1953. godine – Američki mikrobiolog Džonas Edvard Salk objavio je pronalazak vakcine protiv dečje paralize.
1971. godine – Šeik Mudžibur Rahman proglasio je Istočni Pakistan nezavisnom državom Bangladeš.
1973. godine – Umro je engleski pisac, glumac i pevač Noel Kauard. Svestrani majstor pozornice stekao je veliku popularnost svojim dramama, skečevima i muzičkim revijama. Najpoznatija dela: “Vrtlog”, “Pali anđeli”, “Laka vrlina”, “Reč i muzika”, “Privatni život”.
1979. godine – Predsednik Egipta Anvar el Sadat i premijer Izraela Menahem Begin potpisali su u Vašingtonu mirovni ugovor. To je bio prvi mirovni sporazum jevrejske države i jedne arapske zemlje.
1984. godine – Jugoslovenski i srpski pisac Branko Ćopić, jedan od najplodnijih i najpopularnijih pisaca posle Drugog svetskog rata je izvršio samoubistvo. Humorista, autor rodoljubive i dečije poezije, Ćopić se smatra nastavljačem tradicije seoske pripovetke srpskog realizma Kočića, Ćorovića i Veselinovića. Najpoznatija dela: “Pod Grmečem”, “Doživljaji Nikoletine Bursaća”, “Gluvi barut”, “Osma ofanziva”, “Bašta sljezove boje”.
1992. godine – Bivši šampion boksa u teškoj kategoriji Majk Tajson osuđen je na šest godina zatvora zbog silovanja.
1993. godine – Savet bezbednosti UN izglasao je slanje 30.000 mirovnih trupa u Somaliju. To je bila dotad najveća i najskuplja mirovna operacija UN.
1993. godine – Umro je srpski pozorišni i filmski glumac Taško Načić, majstor komedije i groteske. Proslavio se u matičnom pozorištu “Atelje 212” ulogama u “Kralju Ibiju”, “Radovanu III”, “Čudu u Šarganu”, “Kafanici sudnici, ludnici” i u mnogim filmovima, među kojima je najzapaženija bila uloga u “Davitelju protiv davitelja”.
1994. godine – Osnovano je Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).
1997. godine – U Kalifoniji je na različitim mestima pronađeno 39 slično odevenih tela ljudi, pripadnika sekte “Rajska kapija” koji su izvršili masovno samoubistvo.
2002. godine – U seriji zemljotresa koji su pogodili provinciju Baglan u Avganistanu poginulo je oko 1.000 ljudi.
2004. godine – Japanski sud doneo je presudu kojom je naloženo vladi i jednoj japanskoj firmi da isplate odštetu od 88 miliona jena grupi Kineza koji su bili primorani da rade u Japanu tokom II svetskog rata.
2006. godine – U Ukrajini su održani vanredni parlamentarni izbori, najviše glasova osvojila je Partija regiona premijera Viktora Janukoviča (34 odsto), dok je na drugom mestu “narandžasta heroina” Julija Timošenko sa 31 odsto glasova. Koalicija ukrajinskog predsednika Viktora Juščenka (Naša Ukrajina Narodna samoodbrana) našla se na trećem mestu sa 14 odsto glasova.
2011. godine – U Londonu je protestvovalo preko 100.000 ljudi, jer je vlada premijera Dejvida Kamerona u nastojanju da smanji budžetski deficit smanjila javne troškove za 80 milijardi funti. Savet sindikata je ovo okupljanje nazvao najvećim demonstracijama civilnog društva unazad više godina.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*