Na današnji dan – 23. april
Povezane objave
Dogodilo se na današnji dan – 23. 4.
1564. godine – Rođen je engleski dramski pisac Vilijam Šekspir. Njegove drame, od kojih je veliki broj ekranizovan, i danas su na repertoarima svetskih pozorišta. Najpoznatija dela: “Hamlet”, “Romeo i Julija”, “Otelo”, “Makbet”. Umro je istog datuma 1616. godine.
Pročitajte i: Biografija Vilijama Šekspira
1728. godine – U katastrofalnom požaru uništen je veliki deo Kopenhagena.
1775. godine – Rođen je engleski slikar Džozef Malard Vilijam Tarner. Njegovo slikarstvo imalo je značajan uticaj na francuske impresioniste.
1815. godine – U Takovu, pod vođstvom Miloša Obrenovića, počeo je Drugi srpski ustanak protiv turske vlasti. Ustanak je okončan sporazumom kojim je Srbija dobila samoupravu. Miloš Obrenović kasnije se izborio za položaj autonomne kneževine i naslednog kneza.
1850. godine – Umro je pesnik Vilijam Vordsvort uz Kolridža najznačajniji predstavnik romantizma u engleskoj književnosti. Njegova zbirka pesama “Lirske balade” (1798) označila je početak romantizma u engleskoj književnosti.
1858. godine – Rođen je nemački fizičar Maks Plank, tvorac kvantne teorije, za koju je 1918. godine dobio Nobelovu nagradu.
1867. godine – Rođen je srpski političar, publicista i književnik Jaša Prodanović, jedan od osnivača Jugoslovenske republikanske demokratske stranke. Bio je potpresednik vlade FNRJ od 1946. do 1948. godine. Uređivao je časopise “Narodna misao” i “Odjek”, priredio je dve antologije narodnih pesama i pripovedaka i celokupna dela Jovana Jovanovića Zmaja, Jove Ilića, Svetislava Vulovića i Laze Lazarevića.
1880. godine – Rođen je ruski baletski igrač, koreograg i pedagog Mihail Mihajlovič Fokin, reformator klasičnog baleta.
1891. godine – Rođen je ruski kompozitor i pijanista Sergej Prokofjev, jedan od najoriginalnijih muzičkih stvaralaca 20. veka.
1897. godine – Rođen je kanadski političar i državnik Lester Bouls Pirson, šef diplomatije od 1948. do 1957. godine i premijer Kanade od 1963. do 1968. godine. Zalaganje za mirno rešenje Suecke krize donelo mu je 1957. godine Nobelovu nagradu za mir.
1899. godine – Rođen je istoričar Mihailo Dinić, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, član Srpske akademije nauka i umetnosti. Objavio je veliki broj radova iz srednjovekovne istorije Srbije, Bosne, Dubrovnika, Hrvatske. Izučavao je i rudarstvo Srednjeg veka.
1913. godine – Turci su u Prvom balkanskom ratu predali Skadar Crnogorcima. Odlukom velikih sila 14. maja Crnogorci su se morali povući, a Skadar je pripao Albaniji.
1928. godine – Rođena je Širli Templ koja je kao dete postala holivudska filmska zvezda. Kasnije je bila američki ambasador u Gani i Čehoslovačkoj.
1938. godine – Sudetski Nemci zatražili su, uz podršku Hitlera, punu autonomiju u okviru Čehoslovačke. Minhenskim sporazumom u septembru iste godine Hitler je Sudete pripojio Nemačkoj, a 1939. godine okupirao je Čehoslovačku.
1941. godine – Grčka vojska je kapitulirala pred trupama nacističke Nemačke, a kralj i vlada su pobegli.
1945. godine – Sovjetska armija oslobodila je u Drugom svetskom ratu nacističke logore Saksenhauzen i Ravensbrik.
1975. godine – Poslednja sajgonska vlada podnela je ostavku, a predsednik SAD Džerald Ford priznao je poraz u Vijetnamskom ratu.
1986. godine – Umro je američki filmski reditelj austrijskog porekla Oto Preminger. Proslavio se filmovima “Laura”, “Karmen Džons” i “Egzodus”.
1990. godine – Kineski premijer Li Peng doputovao je u Moskvu. To je bila prva poseta jednog kineskog premijera SSSR-u posle 26 godina.
1992. godine – Umro je indijski filmski reditelj Satjadjit Raj tri nedelje pošto je dobio Oskara za životno delo. (“Otac Pančali”, “Kamen mudrosti”, “Rabindranat Tagore”).
1997. godine – Predsednici Rusije i Kine, Boris Jeljcin i Đijang Cemin potpisali su deklaraciju kojom su se usprotivili dominaciji jedne super sile u posthladnoratovskoj eri.
1998. godine – Umro je grčki državnik Konstandinos Karamanlis, premijer od 1955. do 1963. godine i 1974. godine, posle pada vojne hunte, i predsednik Grčke od 1990. do 1995. godine.
1998. godine – U Srbiji, na referendumu o stranom posredovanju u rešavanju problema na Kosovu, glasalo je 73,05 odsto birača. Protiv učešća stranih predstavnika u rešavanju problema na Kosovu izjasnilo se 94,73 odsto.
1999. godine – Tridesetog dana vazdušnih napada NATO-a na SR Jugoslaviju pogođena je zgrada državne televizije RTS. Poginulo je 16, a ranjeno 18 zaposlenih. Uništeno je i više repetitora RTS u Srbiji.
2003. godine – U Pekingu su održani prvi direktni pregovori SAD i Severne Koreje, posle priznanja Severne Koreje da je tajno radila na unapređenju nuklearnog oružja čime je prekršila međunarodne obaveze.
2005. godine – Umro je Eduardo Paoloci, jedan od najistaknutijih britanskih umetnika i osnivač pop-art pokreta u Velikoj Britaniji. Među njegovim značajnijim delima su živopisni mozaik na stanici Totenhem kort roud u podzemnoj železnici u Londonu i monumentalna bronzana statua Isaka Njutna ispred Britanske biblioteke.
2005. godine – Umro je britanski glumac ser Džon Mils, nagrađen Oskarom 1971. godin za ulogu seoskog mutavca u filmu “Rajanova kći” Dejvida Lina.
2007. godine – Umro je Boris Jeljcin, prvi predsednik Rusije i ključna figura u postkomunističkoj Rusiji. Na predsedničkom položaju bio je u dva mandata, od juna 1991. do 31. decembra 1999. godine, kada je podneo ostavku i na mesto vršioca dužnosti predsednika imenovao Vladimira Putina. Imao je ključnu ulogu u sprečavanju državnog udara u avgustu 1991. godine. Te godine potpisao je i ukaz o zabrani Komunističke partije.
2009. godine – Umro je britanski fotograf i dobitnik dva Oskara, Džek Kardif, jedan od prvih majstora fotografije koji su snimali u tehnikoloru.
2009. godine – Odlukom Administrativnog odbora o ukidanju dnevnica, poslanicima Skupštine Srbije je ukinuta “naknada za ishranu”, koja je isplaćivana 16 godina, od juna 1993. godine.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*