Rim je prestonica i najveći grad Italije. Sa okolnim predgrađima, Rim ima ukupno 4,3 miliona stanovnika, što ga čini četvrtim gradom po naseljenosti u Evropskoj uniji. Rim se nalazi u centralnom delu italijanskog poluostrva u okrugu Lacio na ušću reka Anijen i Tibar. U sklopu Rima se nalazi i Vatikan, jedina država u sklopu drugog grada, zbog čega se Rim često naziva i prestonicom dve države.
Večni grad
Pošto postoji više od 2.500 godina, Rim se još naziva i „večni grad“. Rim je prvi od većih centara italijanske renesanse, ali i mesto u kom su nastali barok i neoklasicizam. Istorijski centar Rima se nalazi pod zaštitom UNESCO-a, a njegovi spomenici i muzeji su najposećenije svetske znamenitosti.
Tradicionalno se smatra da ime Rim potiče od osnivača grada i prvog kralja Romula. Prema tradicionalnoj legendi, blizance Romula i Rema je odgajila vučica, a oni su kasnije osnovali grad, pri čemu je Romul u svađi ubio svog brata Rema. Po nekim drugim teorijama, ime Rim potiče od grčke reči „rome“ što znači snaga.
Rim u doba renesanse
Renesansa je u Rimu trajala od kraja 15. veka do sredine 16. veka, a za to vreme je Italija postala kolevka renesansne umetnosti.
Rimska renesansa je započela kao projekat oživljavanja kulture i umetnosti za koji su bili zaduženi najveći umetnici tog vremena, među kojima su bili Mikelanđelo, Peruđino, Rafaelo, Botičeli i mnogi drugi.
Renesansni period je u velikoj meri promenio Rim i pretvorio ga u jedan od najvećih centara umetnosti na svetu. Upravo tada su nastala najpoznatija umetnička dela poput Rafaelovih freski u palati Vatikana ili čuvene Mikelanđelove Sikstinske kapele (slike ispod).