Na današnji dan – 30. mart
Povezane objave
Dogodilo se na današnji dan – 30. 3.
1135. godine – U Kordobi u Španiji rođen je Mojsije Majmond, najznačajniji jevrejski filozof Srednjeg veka i jedan od najpoznatijih lekara svoga doba. Njegova dela prevedena su na mnoge jezike i uticala su na jevrejsku filozofiju i srednjovekovnu skolastiku.
1746. godine – Rođen je španski slikar Fransisko de Goja. Kao dvorski slikar od 1786. godine naslikao je čuvene portrete članova kraljevske porodice, dvorjana i uglednih ličnosti.
1814. godine – Britanci i njihovi saveznici u ratu protiv Napoleona Bonaparte trijumfalno su ušli u Pariz.
1842. godine – Američki lekar Kraford Long prvi put je upotrebio etar kao anestetik prilikom hirurške intervencije u bolnici u gradu Džeferson u Virdžiniji.
1853. godine – Rođen je holandski slikar Vinsent van Gog. Jedan od najvećih umetnika 20. veka čije je delo presudno uticalo na stvaranje novog likovnog izraza u evropskom slikarstvu, slavu je stekao posthumno – za života prodao je samo jednu sliku! Neshvaćen i nepriznat za života, u dubokoj depresiji izvršio je samoubistvo 29. jula 1890. godine.
Pročitajte i: Biografija čuvenog slikara Vinsenta van Goga
1856. godine – U Parizu je mirovnim ugovorom okončan Krimski rat vodjen od 1853. godine između Rusije i Otomanskog carstva.
1863. godine – Princ Vilijam, mlađi sin danskog kralja Kristijana IX, postao je kralj Grčke pod imenom Džordž I.
1867. godine – Senatu SAD podnesen je ugovor o kupovini Aljaske od Rusije. Teritorija od milion i po kvadratnih kilometara kupljena je potom za 7,2 miliona dolara, oko dva centa po jutru zemlje. Aljaska je 1912. godine zvanično proglašena za teritoriju SAD, a 1959. godine postala je 49. američka država.
1894. godine – Rođen je ruski konstruktor aviona Sergej Iljušin, koji je tokom tri decenije konstruisao više od 50 tipova aviona. Posebno je poznat po oklopnom jurišnom avionu “Il-2” za potrebe sovjetskog ratnog vazduhoplovstva u Drugom svetskom ratu.
1912. godine – Ugovorom u Fesu između Francuske i marokanskog sultana, Maroko je kao protektorat priključen francuskim kolonijalnim posedima.
1945. godine – Sovjetska armija je u Drugom svetskom ratu zauzela poljsku baltičku luku Dancig (Gdanjsk).
1950. godine – Umro je francuski političar i državnik Leon Blum, vođa Socijalističke stranke od osnivanja 1920. godine, prvi socijalista premijer Francuske. Predvodio je vladu Narodnog fronta 1936-1937. godine. Posle nemačke okupacije Francuske u Drugom svetskom ratu odveden je u Nemačku, gde je bio zatvoren u logorima Buhenvald i Dahau. Po završetku rata ponovo je premijer 1946-1947. godine.
1967. godine – NATO je zatvorio vojne štabove u Francuskoj, nakon što je predsednik Šarl de Gol odlučio da povuče zemlju iz tog zapadnog vojnog saveza.
1972. godine – Velika Britanija je stavila Severnu Irsku pod direktnu britansku upravu. Suspendovan je severnoirski parlament i vlada Unionističke stranke Brajana Foknera.
1973. godine – Povlačenjem poslednjih američkih trupa i oslobadjanjem zarobljenika formalno je završeno vojno angažovanje SAD u Vijetnamu.
1979. godine – Iranci su na dvodnevnom referendumu ubedljivom većinom izglasali uspostavljanje Islamske republike.
1981. godine – U Vašingtonu je izvršen neuspeo atentat na predsednika SAD Ronalda Regana.
1983. godine – Umro Rodoljub Čolaković, revolucionar, političar i književnik, učesnik Španskog građanskog rata i Narodnooslobidilačke borbe, nosilac Partianske spimenice 1941. godine i drugih odlikovanja među kojima Orden narodnog heroja. Najpoznatija dela: “Španija u plamenu”, “Kazivanja o jednom pokoljenju”, “Utisci iz Indije”.
1986. godine – Umro je američki filmski glumac Džejms Kegni, koji se proslavio ulogama u kriminalističkim filmovima, među kojima su najpoznatiji “Državni neprijatelj” i “Anđeli garava lica”. Dobitnik je Oskara za film “Jenki Dudl Dandi”.
1987. godine – Slika Van Goga “Suncokreti” prodata je na aukciji u Londonu za 24,75 miliona funti (39,7 miliona dolara).
2000. godine – Novinari, izdavači i organizacije za očuvanje slobode medija iz celog sveta pokrenuli su u Briselu kampanju za odbranu nezavisnih medija i novinara u Srbiji koji su se našli na udaru režima predsednika SR Jugoslavije Slobodana Miloševića.
2000. godine – Umro je bivši austrijski predsednik Rudolf Kirhšleger. Za predsednika Austrije biran je dva puta između 1974. i 1986. godine i bio je prvi austrijski predsednik koji nije bio član nijedne političke partije.
2002. godine – Umrla je britanska kraljica majka Elizabeta.
2003. godine – U američkoj državi Njujork zabranjeno je pušenje u restoranima i barovima.
2004. godine – Umro je legendarni saradnik britanske radio televizije BBC Alister Kuk koji je, u svojoj čuvenoj emisiji “Pisma iz Amerike”, skoro šest decenija izveštavao o kulturnim i političkim zbivanjima u SAD.
2009. godine – Umro je francuski kompozitor Moris Žar, slavan po muzici u filmovima “Lorens od Arabije”, “Doktor Živago”, “Put u Indiju” što mu je donelo i Oskara za filmsku muziku. Komponovao je muziku za više od 150 filmova i sarađivao sa čuvenim režiserima (Alfred Hičkok, Džon Hjuston, Lukino Viskonti, Dejvid Lin i Piter Vir).
2010. godine – Internet domen .yu prestao je da postoji brisanjem sa servera Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu. Domen .yu uveden je 1989. godine za SFR Jugoslaviju, a posle njenog raspada za SR Jugoslaviju i na kraju za Srbiju i Crnu Goru. Na srpskim stranicama .yu domen je zamenio domen .rs, a na crnogorskim domen .me.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*