Koncepcija marketinga
Koncepcija marketinga nije nastala iznenada niti je u njenim korenima imala oblike i forme koje ona ima danas. Nastala je, razvijala se i menjala u skladu sa razvojem proizvodnih snaga. Proces razvoja marketinga diktirali su odnosi, ponude i potražnje, konkurencija, sve teži uslovi prodaje i intenzivnije promene u okruženju.
Faze u razvoju poslovne koncepcije marketinga
Faze u razvoju poslovne koncepcije su: proizvodna orijentacija, orijentacija na proizvod, (videćete koja je razlika, nisu ista), prodajno komercijalna orijentacija i marketing orijentacija koja se danas deli na orijentaciju na kupca, orijentaciju na društvenu zajednicu i relacioni marketing o kome smo rekli par reči i ovo kako su poređani predstavlja neki vremenski period javljanja raznih orijentacija ali to ne znači da je proizvod orijentacija danas nestala – naprotiv, izuzetno je prisutna ali zbog ogromnog raslojavanja tržišta i ogromnih promena nađe se mesto za svaku koncepciju – pri čemu su različite koncepcije primenjene na različite proizvode i političke i društvene uslove.
Proizvodna orijentacija
Proizvodna orijentacija karakteristična je za period proizvodnje koji ima lokalni i regionalni karakter. Osnovni problemi su bili: kako proizvesti, obezbediti resurse proizvodnje i izvore energije. Smatralo se da će kupci kupovati one proizvode kojih ima u dovoljnoj količini po povoljnim cenama. Proizvodna orijentacija je primenjiva na dve situacije: prva kada je tražnja veća od ponude, a druga je stanje jake konkurencije na masovnom tržištu – kao rezultat dobija se sniženje cena.
Orijentacija na proizvodnju i danas je kod nas prisutna i to u oblasti: zdravstva, školstva, bankarstva, PTT usluga.
Orijentacija na proizvod
Daje se primat proizvodu u odnosu na kupca. Akcenat je na tehnološkom razvoju proizvoda koji se dovodi do savršenstva a da se pri tom ne ispituje da li to korisnici uopšte žele. Najbolji primer je industrija satova: proizvode se satovi koji traju sto godina, moge da rade bez navijanja 150 godina, idu pod vodu 400 metara i sl. Osnovno pitanje je kome to zaista treba. U jednom trenutku industrija satova se odvojila od kupaca, nisu istraživali želje, već su težili savršenoj tehnologiji proizvodnje, savršenoj izradi, dizajnu, fenomenalnim mehanizmima koji ne kasne ni sekund 200 godina.
Prodajno-komercijalna orijentacija
Nastaje u trenutku kada se proizvođači susretnu sa problemima prodaje, gomilanjem zaliha i nedostatkom obrtnih sredstava za dalju proizvodnju. Tada se pribegava merama agresivne prodaje, propagandnim presijama i rasprodajama – radi pridobijanja što većeg broja potrošača. Opšta karakteristika je nizak stepen istraživanja marketinga i inovacija proizvoda. Veza između proizvođača i krajnjih korisnika je slaba i svodi se na kupoprodajne odnose.
Marketing orijentacija
Prema ovoj koncepciji, osnovni ključ za postizanje ciljeva preduzeća je uspešno zadovoljenje potreba kupaca. Potrebe kupca prvo treba identifikovati, proučiti, odrediti ciljna tržišta i prema njima planirati proizvodni i prodajni proces. Zadovoljni kupci se smatraju jedinim izvorom profita, rasta i stabilnosti organizacije.
Ekološka komponenta marketing orijentacije
Na mnogim tržištima dešavaju se preokreti koji su prouzrokovani zaoštravanjem ekoloških zahteva. Pod ekologijom se podrazumeva nauka o uzajamnim odnosima organizacije i njene okoline. Problemi koji se najčešće javljaju su: iscrpljivanje prirodnih resursa, zagađivanje vazduha, zagađivanje vode, opterećivanje bukom, nagomilavanje otpadaka, škodljivost proizvoda. Pretpostavke za pravilno uvaženje eko koncepta su: stvaranje interne klime upoznatosti sa ekološkim problemima u firmi, usvajanje jedinstvene politike produzeća, usvajanje jedinstvene strategije očuvanja okoline, uspostavljanje informacionih tokova među poslovnim funkcijama, koordinacija i saradnja marketinga i drugih poslovnih funkcija