Monako iliti zvanično Kneževina Monako je grad-država koji se nalazi na francuskoj rivijeri u zapadnoj Evropi. Monako je druga najmanja država na svetu i najgušće naseljena država na svetu. Najnaseljeniji deo Monaka je Monte Karlo koji se zvanično vodi kao administrativna oblast Monaka. Zvanični jezik u Monaku je francuski, mada su zastupljeni i italijanski, engleski i ligurski.
Turizam
Najveći deo prihoda Monako dobija od turizma, a ekonomski razvoj Monaka je započeo s otvaranjem kazina u Monte Karlu i povezivanjem železnice sa Parizom. Od tada blaga klima Monaka, izvanredan pejzaž i ustanove za kockanje privlače brojne turiste, naročito bogate i poznate.
U Monaku vlada topla mediteranska klima koja je pod uticajem okeanske i vlažne suptropske klime. Kao rezultat toga, leta su topla i suva, a zime blage i uglavnom kišovite.
Ukoliko to niste znali, Monako je mesto gde se godišnje održava takmičenje formula poznato kao Monako Gran Pri.
Šta treba videti u Monaku
Ako se nađete u Monaku neizbežno morate posetiti njegove glavne atrakcije. Na prvom mestu se nalazi Monte Karlo, glamurozni okrug Monaka sa pogledom koji oduzima dah. Pošto ovaj okrug uglavnom privlači bogate i poznate, nemojte se iznenaditi ako ugledate po koji Ferari ili Lambordžini na ulici. Ukoliko želite da posetite luksuzne butike, nemojte zaobići aveniju De la Kosta.
U Monte Karlu se nalazi i čuvena Opera de Monte Karlo izgrađena 1878. godine. Sezona opere traje od novembra do juna, a za to vreme možete čuti klasična dela Mocarta, Rosinija, Pučinija i mnogih drugih slavnih kompozitora.
Druga nezaobilazna atrakcija Monaka jeste Prinčeva palata koja se nalazi visoko iznad nivoa mora na poluostrvu Le Roše. Ona je izgrađena u 13. veku i sa nje se pruža divan panoramski pogled. Apartmani palate su otvoreni za javnost kada su princ i njegova porodica odsutni.
Ukoliko volite more, obavezno postetite Muzej okeanografije koji poseduje najstariji akvarijum na svetu sa veoma retkim vrstama riba. Za one koji više vole biljke postoji i egzotična botanička bašta Žardin Egzotik u kojoj možete videti brojne biljne vrste iz Afrike i Latinske Amerike, uključujući i preko 7.000 vrsta sukulenti. Ukoliko ste ipak naklonjeni Aziji, druga opcija je Japanska bašta u aveniji Princeze Grejs.
Za one koji su više naklonjeni istoriji, preporučujemo rimsko-vizantijsku katedralu od belog kamena u kojoj su sahranjeni bivši vladari Monaka. Nedeljom ujutru možete otići na misu ako ste religiozni.
Za ljubitelje automobila preporučujemo kolekciju starih automobila u Teras de Fontvilju.
Gde odsesti u Monaku
Monako zauzima površinu od svega 2 kvadratna kilometra tako da nećete pogrešiti koji god hotel da izaberete.
Najpopularniji su hoteli u Monte Karlu u blizini kazina i luksuznih butika.
Najpopularniji luksuzni hoteli su Hotel Ermitaž, Hotel Metropol i Hotel Fermont Monte Karlo. Od onih malo povoljnijih su najbolji Hotel Ambasador Monako, Hotel Kolumbus Monte Karlo i Hotel Novotel. Za one sa malim budžetom, najbolji hoteli su Hotel de Frans, Hotel Forum i Hotel Eze Ermitaž.
Većina tih hotela ima i povoljnu ponudu restorana.
Popularna jela u Monaku
Prilikom posete Monaka, najbolje je da probate sledeća jela:
- Pan banat – Sendvič sa tunjevinom i salatom.
- Ajoli – Bakalar sa povrćem i majonezom.
- Petits farsis – Punjeno povrće (patlidžani, paradajz, paprike, tikvice).
- Pisaladijer – Pecivo u stilu pice sa crnim lukom, sardinama i maslinama, ali bez paradajza.
- Soka – Palačinka od brašna leblebije koja je veoma ukusna kada se dobro spremi.
- Daub – Goveđa čorba u vinu.
- Mesklun – Mešana salata koja se sastoji od cikorije, rukole, endivije i zelene salate.
- Estokafikada – Sušeni, nesoljeni bakalar, najčešće pripremljen u čorbi sa maslinama i paradajzom.
- Putina – Sitne ribe poslužene u salati, omletu ili u vidu uštipka.
- Pita od blitve – Na Azurnoj obali jako vole blitvu pa je i pripremaju u raznim oblicima.
- Pohovane tikvice – Tikvice se obično pune i proprže.